Bir hayat ve iş tutturmanın oldukça zor ve meşakkatli olduğu Amerika’da başarılı olmak hiçte kolay değil. Örneğin son bir ay içerisinde vefat eden 2 Türk’ün cenaze masraflarını Amerika’daki Türk toplumu aralarında topladıkları para ile ödedi. Bunlardan birisi 20 küsür senedir Amerika’da çalışan birisiydi ve duyduğumuza göre çalıştırdığı arabasında yatıp kalkıyormuş.

Bilmiyorum havasından mı suyundan mı, kebabından mı humusundan mı, ama biz Amerika’daki İskenderunlular genelde başarılı insanlarız vesselam. 1990’lı ve 2000’li yıllarda eğitim, ticaret veya başka bir sebeple A.B.D.’ye göçeden ve yaşamak için Florida eyaletini seçen birçok hemşerimiz var. Hiçbiri Türkiye’yi ve İskenderun’u aklından çıkarmamış olan bu başarılı iş insanlarını, kendimi de hasbelkader bu listeye katarak, sizlere kısaca tanıtayım.

Mehmet Yaşar Ulutaş: 1995’ten beri yüksek lisans için geldiği Miami’de yaşıyor. Uluslararası T. Y. Lin mühendislik danışmanlık firmasında Başkan Yardımcısı. Birçok sosyal dayanışma derneğinde başkanlık veya yönetim kurulu üyeliği ve amatör olarak da köşe yazarlığı yapıyor.

Ozan Baran: 1999’dan beri Miami’de yaşıyor. Tek kamyonla başladığı BOS lojistik firmasının artık bir TIR filosu ve 180 elemanı var. Nakliye, depolama ve yükleme hizmetleri veriyor. Ozan ayrıca Quickload adındaki Über tarzı nakliye sisteminin de kurucusu.

Timur & Selim Makzume: Aile şirketleri olan Lyonel A. Makzume Grup şirketini yönetiyorlar. Başarılı şirketin dünyanın bir çok yerinde olduğu gibi 2017’den beri Miami’de de ofisi var. İçimizde İskenderun’a en çok gidip gelenler onlar.

Arda Alisbah: Orlando’da yaşıyor. 1997’de ABD’ye yüksek lisans eğitimi için geldi. Şu anda General Electric firmasında Kıdemli Lider olarak görev yapıyor.

İskenderunlular dünyanın heryerinde müteşebbis, sebatlı ve başarılı insanlar. Bence bundaki en büyük etken İskenderun’un kozmopolit, çok kültürlü ve tüccar bir şehir olması. Şehrimizin kıymetini bilelim.

Ramazan Bayramımız kutlu olsun. Ailemiz, dostlarımız ve sevdiklerimizle beraber harika bir bayram geçirmek dileğiyle.

Please follow and like us:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

  • Follow by Email
  • Facebook
  • Twitter